Սպանության մեղադրանքով հետախուզվող տղամարդը հայտնաբերվել է
![]() 400 Ուրբաթ, 07 օգոստոսի, 2020 թ., 22:55 Օգոստոսի 6-ին Մոսկվա-Երևան չվերթով Հայաստան ժամանեց ու Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների ուղեկցությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ձերբակալվածների պահման վայր տեղափոխվեց մայրաքաղաքի բնակիչ, 33-ամյա մի տղամարդ։ Հայտնում են ոստիկանությունից: Նա 2017 թվականից ոստիկանության Մալաթիայի բաժնի կողմից հետախուզվում էր սպանության և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու մեղադրանքով, խափանման միջոցը՝ կալանք։ Խոսքը 2017 թվականի դեկտեմբերի 6-ի գիշերը Հարավարևմտյան Բ4 թաղամասի Բաբաջանյան փողոցում ինքնաձիգով կատարված սպանության մասին է։ Դեպքից անմիջապես հետո 33-ամյա տղամարդը մեկնել էր Հայաստանից։ Հանցագործությունը բացահայտվել էր թարմ հետքերով, պարզվել էր կասկածվողի ինքնությունը, նրան մեղադրանք էր առաջադրվել և հայտարարվել էր հետախուզում։ |