«Սոված հավը երազում կորեկ է տեսնում». Արմեն Խաչատրյան
![]() 380 Երկուշաբթի, 17 օգոստոսի, 2020 թ., 23:15 ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Մարտի 1»-ի գործով գլխավոր ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանն իր վերջին հարցազրույցում բացել էր խաղաքարտերը՝ սոցիալական խնդիրներից կքած քաղաքացիների հետ միասին փողոցային պայքար: ՀԱԿ իրավական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Արմեն Խաչատրյանը «Ֆակտոր»-ի եթերում պատասխանելով հարցին, թե թեժ աշուն կարո՞ղ է ապահովել Քոչարյանը, ասել է. «Մեր ժողովուրդը շատ սիրուն խոսք ունի է, որ ասում է՝ սոված հավը երազում կորեկ է տեսնում։ Թող մեզ չվախեցնեն փողոցային պայքարով, որովհետև ուղղակի դրա հնարավորությունն ու ռեսուրսը չունեն։ Կորոնավիրուսի հետ կապված մեր երկիրը, ինչպես աշխարհի շատ ու շատ երկրներ, հայտնվել են տնտեսական ծանր վիճակում, օրինակ՝ մեր բիզնեսի մի ստվար հատված սնվում էր տուրիզմից, հիմա դրանից զրկված ենք, բայց սով չկա Հայաստանում և չկան սովից փողոց դուրս եկած զանգվածներ....: Նախկին քաղաքական բանդայի համար իշխանության հեռացումը կմնա որպես դատական գործերից պաշտպանվելու միջոց։ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղաքականությանը առնչվելը պաշտպանական տակտիկայի մաս է, իսկ թե ինչպիսի քաղաքական թիմ ունի Ռոբերտ Քոչարյանը և ինչպիսի քաղաքական հենարան ունի, մենք տեսնում ենք՝ պիցցա սիրողների խմբակ է»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |