«Ինչպես Թաթա Սիմոնյանն էր երգում՝ «տեսա՞ր ինչ եղավ»». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 321 Ուրբաթ, 28 օգոստոսի, 2020 թ., 10:00 ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը սոցկայքի իր էջում գրել է. «Փաշինյանն սպառել է իրեն... Ճիշտ է՝ մարդկային հնարավորություններն անսահման են, բայց քաղաքականության մեջ այդ այդքան էլ այդպես չէ: Ի վերջո, կա ստի սահման, որը պետք չէ անցնել: Փաշինյանի ձախողման հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ նա շատ արագ սկսեց ծաղրել իրեն վստահություն տված ժողովրդին: Սուտը ստի ետևից, անհարկի սպառնալիքներ, ապօրինի ձերբակալություններ, առողջապահական ճգնաժամ, սոցիալական անվտանգության խաթարում, գիտակրթական ոլորտի սնանկացում, արտաքին պարտքի ավելացում, բարեկամ երկրների հետ հարաբերությունների փչացում, 0 լումայի ներդրումներ, արագ ծերացող հասարակություն: Դրան զուգահեռ, ընդամենը մի քանի քայլած ընտանիքների բարգավաճում, կերուխում, մե ծիծաղ, մե ուրախություն... Ու այսքանից հետո ինչո՞ւ միայն ԿԳՄՍ նախարար կոչեցյալի հրաժարականը: Էդ մա՞րդն ա մեղավոր, որ զբաղեցնում ա իր հետ կապ չունեցող պաշտոն... Ո՛չ, իհարկե... Փաշինյանն ա մեղավոր, քանի որ ժողովուրդն իրեն էր վստահել, այլ ոչ թե աղբամանով շրջող «արաբագետ» Արայիկին կամ Թաղման բյուրոյի արձակուրդասեր նախարար Արսեն Թորոսյանին: Բա՞ Փաշինյան... Ինչպես Թաթա Սիմոնյանն էր երգում՝ «Տեսա՞ր ինչ եղավ»...»: |