Բեյրութի պայթյnւնի հետևանքով կոմայի մեջ գտնվող հայուհին մահացել է
![]() 243 Ուրբաթ, 28 օգոստոսի, 2020 թ., 17:45 «Արևելքի» տեղեկություններով՝ օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգիստի պшյթnւնից վիրավորված Անետ Խաչիկյանը մшհшցել է Բեյրութի Զահլե շրջանի հիվանդանոցում: Էշրեֆիեի իր տանը ծանր վիրավորվելով՝ հայուհին 24 օր գտնվել է կnմшյի մեջ, նրա կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել: Հիշեցնենք ըստ պաշտոնական վարկածի 2014 թվականին մոլդովական MV Rhosus նավը, որը 2,750 տոննա ամմոնիումի նիտրատ էր տեղափոխում Վրաստանի Բաթումի քաղաքից Մոզամբիկի Բեյրա նավահանգիստ, տեխնիկական խնդիրներով կայանել է Բեյրութի նավահանգստում։ Երբ նավն աննորոգելի է ճանաչվել, բեռը տեղափոխվել է նավահանգիստ, իսկ նավը՝ լքվել։ Հետագայում բեռը պահպանվել է նավահանգստում՝ առանց անհրաժեշտ անվտանգության կանոնների պահպանման։ Տեղում պահեստի պատի վերանորոգման, զոդման աշխատանքների ժամանակ տեղի է ունեցել հրդեհ, որին հաջորդել է պայթյուն։ |