«Մտքովս չէր անցնի, որ իմ կառուցած իշխանությունն ինձ այսպես կվերաբերվի». Մանուել Մանուկյան
![]() 409 Շաբաթ, 29 օգոստոսի, 2020 թ., 22:00 «Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնության անդամ Մանուել Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «12 օր է քնում ենք դրսում, 5 ամիս բարձրաձայնեցինք ժողովրդի 80%-ից ավել մարդկանց հուզող խնդիր, իշխանությունից չգտնվեց մեկ մարդ, ով կհարգեր ազնիվ պահանջը, անգամ ընդդիմադիրները և արտախորհրդարանական ուժերը եկան, բայց իշխանությունից մեկը չբարեհաճեց։ Չեք պատկերացնի՝ ինչքան ցավ եմ ապրում, որ իմ ազնիվ պայքարները, իմ նվիրվածությունն այսօր այսպիսի վերաբերմունքի է արժանանում, այս մարդկանց ես ինչքան էի նվիրված, հավատում էի, որ այս տառապած ժողովրդին կօգնեն, բայց նույնիսկ այսօր լսելու ցանկություն չունեն։ Այսօր մենք կրկին քնում ենք դրսում և վարչապետին սպասում ենք, թող գա և քննարկենք ժողովրդին մեկ տարի վարկային արձակուրդ տալու հարցը։ Եթե վարչապետը չգա, մի օր էլ իրեն կստիպենք դուրս գալ կառավարությունից կամ իրենց տնից, որովհետև որոշողը ժողովուրդն է, այս խնդիրը հրատապ է, օրհասական և շատ կարևոր»։ ![]() ![]() |