«Ո՛չ մի ոստիկանի, քաղաքապետարանի ո՛չ մի աշխատողի դա չի հետաքրքրում». Ստեփան Դանիելյան
![]() 243 Երեքշաբթի, 01 սեպտեմբերի, 2020 թ., 09:50 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կառավարման որակը, կամ ավելի ճիշտ ամենաթողությունը կարելի է ընդամենը քաղաքում քայլելուց նկատել։ Ընդամենը մեկ օրինակ, որը բավական է այս կառավարության էությունը հասկանալու համար։ Արդեն ահավոր է մեքենաներից լսվող անտանելի բարձր երաժշտությունը՝ գիշեր ու ցերեկ, ու ո՛չ մի ոստիկանի, ո՛չ մի քաղաքապետարանի աշխատողի դա չի հետաքրքրում, կամ էլ համարձակությունները չի հերիքում։ Աղմուկի դեմ պայքարը հենց այդ կառույցների պարտականությունն է։ Օրինակ՝ եվրոպական շատ երկրներում բազմաբնակարան շենքերում անգամ արգելված է երեկոյան ժամը 10-ից հետո զուգարանի ջուրը քաշել, իսկ շների ձայնալարերի վիրահատությունը պարտադիր է, որ չհաչան։ Դա չենք ասում՝ անեն, գոնե մեքենայի բարձր միացրած երաժշտությունը արգելվի։ Չնայած ում ես ասում...»: |