«Տեղեկացա, որ այդ օղուց վաճառվել է ևս 180 շիշ». Միքայել Մելքումյան
![]() 219 Չորեքշաբթի, 02 սեպտեմբերի, 2020 թ., 22:00 ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ցավով և խոր մտահոգությամբ տեղեկացա, որ տասնմեկ մեր հայրենակիցներ օղու թունավորմամբ մահացել են: Նախ, ցավակցություն եմ հայտնում մահացածների հարազատներին, բարեկամներին և ընկերներին: Նաև տեղեկացա, որ այդ օղուց վաճառվել է ևս 180 շիշ: Սա խայտառակ երևույթ է: Այն անձնավորությունը, որ վաճառել է մահաբեր օղին, դա գաղտնի չի արել և տարիներով է զբաղվել այդ գործով: Հիմա այդ մահերի համար ո՞վ պետք է պատասխան տա: Այստեղ անելիք չունե՞ն սննդի անվտանգության ծառայությունը, համայնքապետարանը, այլ պետական կառույցներ: Կրկնում եմ՝ խոսքը գնում է մեր տասնմեկ քաղաքացիների մահվան մասին: Մի՞թե մարդը մեր երկրում այդքան անպաշտպան է, և եթե դա այդպես է, ի՞նչ է դա նշանակում: Արդյո՞ք մենք պետք է հանդուրժենք այս վիճակը: Սա պետական և համայնքային կառավարման և վերահսկողության տոտալ բարձիթողի վիճակի մասին է խոսում: Շատ արագ պետք է շտկել այս իրավիճակը: Ցավոք, գրեթե միշտ այսպիսի տխուր հետևանքները մնում են մահացածների և կամ տուժածների ընտանիքների և հարազատների ուսերին: Շատ արագ պետք է հաղթահարենք այս անտարբերությունը»: |