«Ինքը եղել է, կա ու կլինի ռուսական շահերի սպասարկողը». Լ. Եղիազարյան
Ուրբաթ, 04 սեպտեմբերի, 2020 թ., 01:05
«Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գլխավոր ամբաստանյալը ռուսական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցով հաստատեց, որ ինքը եղել է, կա ու կլինի ռուսական շահերի սպասարկողը: Ստերով, կեղծիքներով ու բամբասանքով համեմված այս հարցազրույցը շողոքորթության կլասիկ օրինակ էր, որը հատուկ է միայն իր շահը երկրի շահից գերադասող հանցագործ, ստրկամիտ ղեկավարին:
Ասում է, որ իր պաշտպանները չգիտեն, թե ինչի մեջ են իրեն մեղադրում, թե ինքը անտեղյակ է, որ Հայաստանում գործել է Սորոսի հիմնադրամը: Այս «անտեղյակի» լկտի ցինիզմը սահմաններ չունի:
Հոկտեմբերի 27-ից տեղյակ չէ, Մարտի 1-ից տեղյակ չէ, 0038 հրամանից տեղյակ չէ, ընտրակեղծիքներից, սպանություններից, խոշտանգումներից, թալանից տեղյակ չէ:
Բանը կարող է հասնել նրան, որ ինքը կարող է ասել, թե տեղյակ չի եղել, որ Հայաստանի քաղաքացի չէր, երբ 1998-ին դարձավ նախագահ:
Բա, ասում էիր՝ միակ տղամարդն ես:
Բա, տղամարդը անտեղյակ կլինի՞»: