«Բացասական պրոցեսները խորանում են». Ստեփան Դանիելյան
Ուրբաթ, 04 սեպտեմբերի, 2020 թ., 16:45
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կառավարության հիմնական գործառույթը որոշումներ կայացնելն է, ինչի համար մենք վճարում ենք աշխատավարձ, իսկ իրենք՝ պարգևավճարներ՝ բյուջեի հաշվին: Երբ կառավարությունն ունակ չէ որոշումներ ընդունել, բացասական պրոցեսները խորանում են ու վերածվում են մի բարդ հանգույցի:
Օրինակ՝ Ամուլսարի հարցում որոշման ընդունման անկարողության պատճառով բոլոր կողմերը մեծ ռեսուրսներ են վատնվում: Հարյուրավոր բնապահպաններ իրենց ժամանակն անցկացնում են Ամուլսարի բնագծերը պաշտպանելով, ոստիկանությունն իր ռեսուրսներն է ծախսում բյուջեի հաշվին՝ պատնեշի դեր կատարելով «Լիդիան»-ի ու բնապահպանների միջև, տարածաշրջանի մարդիկ չգիտեն՝ իրենց ապագան ոնց կառուցեն՝ հանգստյան գոտու բիզնես զարգացնեն, թե մասնագիտանան որպես հանքափորներ, գյուղացիները չգիտեն՝ ներդրումներ անեն ֆերմերային ոլորտում, թե այլ տեղ իրենց ճակատագիրը որոնեն: «Լիդիան»-ը նույնպես չգիտի՝ պատրաստվի արբիտրաժ դիմել, թե հույսեր պահի ու այսպես անվերջ: Բոլորը ծախսում են ռեսուրսներ, ունեն անորոշ ապագա ու այդ ամենը նրա համար, որ մի պոպուլիստ իր ռեյտինգի թվերն է հաշվում ու որոշում կայացնելու համարձակություն չունի»: