«Իսկ Չալոն և Աբաջյանի կեղծ պապը դիվանագիտական անձնագրեր ունե՞ն». Գագիկ Համբարյան
![]() 258 Կիրակի, 06 սեպտեմբերի, 2020 թ., 17:15 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Իսկ Չալոն ու Աբաջյանի կեղծ պապը դիվանագիտական անձնագիր ունե՞ն Իշխանության գալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանի վարչակազմը շոու էր կազմակերպել ԱԳՆ-ի կողմից տրամադրվող դիվանագիտական անձնագրերի շուրջ, թե ում ասես նախկինները դիվանագիտական անձնագրեր են տրամադրել և, ինչպես պարզվում է, 2018 թ-ի մայիսից մինչ օրս դիվանագիտական անձնագրից զրկվել է 425 անձ: Սակայն խնդիրն այն է, որ նույն այդ ընթացքում դիվանագիտական անձնագիր է տրամադրվել 783 անձի: Հետաքրքիր է, ովքե՞ր են սրանք: Ստացվում է, որ պոպուլիստական և դեմագոգիկ հայտարարությունների ներքո հասարակությանը համոզելով, որ նախկիններն ում ասես դիվանագիտական անձնագիր են տրամադրել, Նիկոլն ու իր թայֆեն ավելի շատ քանակությամբ դիվանագիտական անձնագրեր են բաժանել իրենց յուրայիններին: Չնայած, զարմանալ պետք չէ: Չտես գյորմամիշներից այլ բան սպասել պետք չէր: |