«Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդները չեն մասնակցի դատական նիստերին». Տիգրան Եգորյան
![]() 202 Երկուշաբթի, 07 սեպտեմբերի, 2020 թ., 15:45 «Մարտի 1»-ի զոհերի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Տիգրան Եգորյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ իրավահաջորդները և վերջինների փաստաբանները դադարեցնում են իրենց ֆիզիկական մասնակցությունը «Մարտի 1»-ի գործով դատական նիստերին: «Այժմ, երբ «Մարտի 1»-ի գործով նախաքննությունն, ըստ էության, դադարեցված է, իսկ դատաքննությունը վերածվել է թանկարժեք ժամավաճառության և ֆարսի, դատարանի բակում և դատական նիստերի դահլիճում տիրում է կամայականությունն ու թողտվությունը, որն ուղղված է Սահմանադրությամբ հռչակված արժեքների և իրավունքների դեմ և արժանանում է բարձր հանդուրժողականության, իսկ նախագահող դատավորն իր իշխանությունը կարողանում է, կարծես, իրականացնել միայն տուժողների իրավահաջորդների նկատմամբ, մենք դադարեցնում ենք մեր ֆիզիկական մասնակցությունն այդ անբովանդակ միջոցառմանը»,- ասաց Տիգրան Եգորյանը: |