«Եթե «Մարտի 1»-ի գործը չի բացահայտվելու, հեղափոխությունը գրոշի արժեք չուներ». Կարեն Թովմասյան
![]() 248 Երեքշաբթի, 08 սեպտեմբերի, 2020 թ., 10:30 Լրագրող Կարեն Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Եթե «Մարտի 1»-ի գործը չի բացահայտվելու ու քոչարյանն ու մյուս կազմակերպիչներն էլ չեն նստելու, ուրեմն՝ էդ հեղափոխությունը գրոշի արժեք չուներ, իսկ ժողովրդի անպատիժ մնացած սպանդը հանգեցնելու է նոր «Մարտի 1-երի»։ Էլ չեմ ասում, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործի չվերաբացելը նոր Հոկտեմբերի 27-երի է հանգեցնելու: Հերթական պալատական հեղաշրջման ժամանակ գլխներիդ եք տալու, որ ձեր ձեռքով կտրեցիք այն ճյուղը, որի վրա նստած էիք։ Իսկ մենք չենք թևաթափ լինելու ու Մարտի 1-ի գործով ոչինչ չենք մուրալու։ Պայքարելու ենք էնքան ժամանակ՝ մինչև մեր ձեռքով իրականացնենք դատաիրավական չարչրկված բարեփոխումներն ու Մարտի 1-ի բոլոր կազմակերպիչներին կանգնացնենք արդարադատության առաջ։ 12 տարի պայքարել ենք, եթե պահանջվի մի 12 տարի էլ կպայքարենք։ Կպայքարենք մինչև վերջ»: |