«Ֆեյսբուքում մեծ աղմուկ է». Լևոն Բարսեղյան
![]() 215 Երեքշաբթի, 08 սեպտեմբերի, 2020 թ., 16:45 «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ֆեյսբուքում մեծ աղմուկ է՝ Գյումրիում մի հին տան վրա առանց թույլտվության երկրորդ հարկ գցելու մասին: Այնպիսի մի աղմուկ է, որ ստվերել է դիմակների միջոցով չիպավորողների, սորոսացավագարների ու բելառուսացուցարար քրֆողների աղմուկները: Հա ուզեցի հիշել, թե այդ ապօրինությունից դժգոհողներից ով ինչպես էր արտահայտվում, երբ 4 տարի առաջ Գյումրու Ռուսթավելու փողոցի 1000 մետրանոց հատվածը հիմնահատակ քանդվեց հիմնանորոգման համար: Քանի՞ հոգի եղավ, որ ասաց՝ ո՞ւր է նախագիծը, առանց նախագիծ ո՞նց եք 8000 քառակուսի մետր փողոց քանդում... Երևի էն ժամանակ ո՛չ Ֆեյսբուք կար, ո՛չ կարող էին տեքստեր գրել և այլն: Խնդրում եմ ինձ չպատմել, թե՝ 1. Մարդիկ ազատ արտահայտվելու իրավունք ունեն: Ես դա բոլորիցդ լավ գիտեմ, ես բարեխղճության մասին եմ խոսում: 2. Զատո Ռուսթավելին սիրուն նորոգվեց: Ես ճաշակից չեմ խոսում, բարեխղճությունից եմ խոսում: 3. Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Տեղյակ ենք, 1988-ին ենք լսել: Պաչում եմ, հլը գնացեք նայեք Գյումրու պատմական կենտրոնում քանի տեղ են մայթերի վրա տուն ու բալկոն գցել անցած 32 տարիներին»: |