Հայոց լեզվից թեստի հանձնում. ո՞ւմ է ուղղված Սերգեյ Բագրատյանի ակնարկ-առաջարկը. «Ժամանակ»
![]() 157 Չորեքշաբթի, 09 սեպտեմբերի, 2020 թ., 09:10 «Ժամանակ» թերթը գրում է. «ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը, ով խորհրդարան է մտել ԲՀԿ ցուցակով և վերջերս է դուրս եկել խմբակցությունից, հանդես է եկել օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ առաջարկելով փոփոխություն կատարել Ընտրական օրենսգրքում: Բագրատյանն առաջարկում է, որ պատգամավորի թեկնածուները գրանցման փաստաթղթերի հետ միասին ներկայացնեն ԿԸՀ-ում հայոց լեզվից թեստ հանձնելու մասին տեղեկանք: Սահմանադրության 48-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ պատգամավորի թեկնածուն պետք է տիրապետի հայերենին, և դրա համար բավարար է, որ թեկնածուի ատեստատում լինի համապատասխան նշում, որ նա դպրոցում սովորել է հայերեն: Բագրատյանն առաջարկում է, որ հայերենին տիրապետելու փաստը ստուգվի քննությամբ: Բագրատյանի ակնարկը կարելի է հասկանալ, նա թերևս նկատի ունի իր նախկին՝ ԲՀԿ խմբակցության որոշ անդամների՝ ակնարկելով, որ նրանից ոմանք չեն տիրապետում հայերենին»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |