Երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել մահվան ելքով վրաերթի և վթարի վայրից հեռանալու համար
Չորեքշաբթի, 09 սեպտեմբերի, 2020 թ., 19:25
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է, որ 24-ամյա երիտասարդը գտնվելով ոչ սթափ վիճակում 2020թ. սեպտեմբերի 5-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ագաթանգեղոս փողոցից դեպի Խանջյան փողոց տանող թունելի սկզբնանասում, իր «Սուզուկի» մակնիշի ավտոմեքենայով թույլ է տվել ճանապարհային երթևեկության կանոնների 67-րդ կետի պահանջին հակասող գործողություններ՝ երթևեկության համար վտանգն առաջանալու պահից սկսած, երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու և վրաերթը կանխելու նպատակով, ժամանակին չի դիմել արգելակման, որի պատճառով վրաերթի է ենթարկել 73-ամյա հետիոտնին՝ անզգուշությամբ պատճառել մահ: «Սուզուկի» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը, թողնելով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը, հեռացել է:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 24-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի (Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը) 2-րդ մասով և 244-րդ հոդվածով (Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելը): Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է: