«Երևանի քաղաքային իշխանությունը ձախողել է». Դավիթ Խաժակյան
![]() 777 Չորեքշաբթի, 09 սեպտեմբերի, 2020 թ., 21:15 Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն այսօր «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում հայտնել է, որ Երևանի քաղաքային իշխանության անցած 2 տարիները ձախողում է համարում: «Իհարկե ձախողում է, ամեն ինչ կախված է, թե դեռևս ինչ ակնկալիքներ են մնացել տրված խոստումներից, կամ ինչ է դրանցից արվել, կամ ինչ ընթացք կա աշխատանքների մասով: Տրանսպորտն է այսօր շատերին շատ հուզում, մտահոգում, ես կարծում եմ, որ այստեղ ունենք կայացած ձախողում, որը երկարաժամկետ է: Այս մասով առանձնապես շատ բան չեմ տեսնում: 2 տարվա ընթացքում, կարող ենք արձանագրել, որ աղբի խնդիր, օրինակ, չկա, և դա արվում է բավականաչափ մեծ գումարներ ծախսելով՝ անհամեմատ ավելի մեծ, քան նախկինում էր ծախսվում, բայց, ինչևէ, այդ մասով գոնե ունենք խնդիրը կարգավորված: Եվ շատ ու շատ, բազմաթիվ ծրագրային դրույթներ, որոնք խոստացվել են այս իշխանությունների կողմից, որոնք ոչ միայն չեն իրականացվել, նաև դեռ ընթացքը չկա, կամ իրատեսական ընթացք չկա»,- ասել է Խաժակյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |