«Ինձ ուղղակի ապշեցրին «Կիկոսի մահի» սյուժեի ոգով քննարկումները». Նաիրա Զոհրաբյան
![]() 384 Կիրակի, 13 սեպտեմբերի, 2020 թ., 21:30 ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Շնորհավոր Ամանոր եւ Սուրբ ծնունդ Մի քանի հասարակական կազմակերպություններ, այդ թվում՝ «VARDANYAN@PARTNERS» իրավաբանական կազմակերպությունը, դիմել էին ինձ՝ ներկայացնելով «Չծնված երեխայի կյանքի իրավունքը» պաշտպանող օրենքի նախագիծ եւ հիմնականում սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումները կանխելու համար առաջարկել էին այդ օրենքի նախագիծը դնել շրջանառության մեջ։ Ի դեպ, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը եւս, ով նույն կազմակերպության կողմից ստացել էր նույն օրենսդրական նախաձեռնության առաջարկը, գրավոր դիմել էր ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովին և Նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու հայտարարությունից հետո ինձ դիմել են մի շարք հասարակական կազմակերպություններ, որոնք ներկայացրել են իրենց հիմնավորումները, որ այդօրինակ կարգավորումները չեն կարող բխել կնոջ լավագույն շահից։ Բերված հիմնավորումները իմ եւ Շաքե Իսայանի համար եղել են հիմնավոր, ուստի նշյալ նախագիծը մենք շրջանառության մեջ չենք դնի։ Ասածս ինչ է՝ հասկանում եմ, որ թեմա չունեք, հասկանում եմ, որ ես եթե անգամ գրեմ՝ «Շնորհավոր Ամանոր ու Սուրբ ծնունդ», միեւնույն Է, հարձակվելու եք ու տասնյակ հարցազրույցներ եք տալու, թե Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահն այդ ի՞նչ իրավունք ունի Սուրբ Ծնունդ շնորհավորելու, ուրեմն՝ մի հատ հրաժարական թող տա։ Լավ, չե՞ք հասկանում, որ արդեն զվարճալի էլ չի էս ամենը, որովհետեւ, երբ աբսուրդն ու սյուրռեալիզմը դառնում է համատարած, դա արդեն լուրջ է։ Շատ լուրջ։ Մի՛ արեք։ Ձեր խիստ անձնական վերաբերմունքն իմ հանդեպ, ինչը ինձ բացարձակապես չի հետաքրքրում, մի տրանսֆորմացրեք «Կիկոսի մահով» սյուռ սյուժեների ու դեռեւս անգամ շրջանառության մեջ չդրված նախագծի շուրջ մի ամբողջ կուշտուրիցայական կինո մի սարքեք։ |