Ինչո՞ւ են «ստրկացնում» երեխաներին. ԿԳՄՍ նախարարի անդրադարձը
![]() 247 Չորեքշաբթի, 16 սեպտեմբերի, 2020 թ., 23:25 Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին, երբ համացանցում սկսեցին ակտիվորեն տարածվել աշակերտների՝ բժշկական դիմակներով լուսանկարները, հայ հանրությունը սկսեց ակտիվորեն քննարկել և քննադատության ենթարկել ԿԳՄՍ նախարարությանը: Եղան նաև հայտարարություններ, թե երեխաներին «ստրկացնում են»: Նման հայտարարությամբ հանդես էր եկել նաև ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: Թեմայի առնչությամբ այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ԿԳՄՍ նախարարը, պատասխանելով հարցին, թե «ինչո՞ւ եք ստրկացնում երեխաներին», ասել է. «Երեկ հերթական անգամ հիասթափվեցի մեր ընդդիմությունից, թե որքան են նվազեցնում ԱԺ-ի դերը, որովհետև ամբիոնից ելույթ է ունենում Նաիրա Զոհրաբյանը և ասում՝ ստրկացնում են մեր երեխաներին: Ստրկության մասին խոսում է մի քաղաքական գործիչ, որը պարտավորագիր էր գրել, որ հլու-հնազանդ կծառայի իրենց քաղաքական առաջնորդին»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |