«Չի կարելի այդպիսի հայտարարություն անել». Բալասանյանը՝ Փաշինյանին
![]() 636 Երկուշաբթի, 21 սեպտեմբերի, 2020 թ., 14:40 Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է ՀՀ ներքաղաքական զարգացումներին, մասնավորաես Փաշինյան-Ծառուկյան «փոխհրաձգությանը»: «Չի կարելի այդպիսի հայտարարություններ անել: Մարդիկ ընկերներ ունեն, ընտանիք ունեն, թոռներ ունեն, չի՛ կարելի: Եթե ժամանակին մարդը հանցագործություն է կատարել, պատասխանատվության ենթարկեք, բայց չի կարելի բարձրաձայնել... Աշխարհում երևի եզակի ա Նիկոլ Փաշինյանը, որ ամեն օր լայվ ա անում, դա անընդունելի է ու խայտառակություն»: Հիշեցնենք՝ Գ. Ծառուկյանի հասցեին Ն. Փաշինյանը գրել էր. «Կանանց հրավիրում ես եկեղեցի ցույց տալու, հետո խմբով բռնաբարում», ինչի ի պատասխան Ծառուկյանն արձագանքել էր. «Հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձինք իրավունք չունեն զբաղեցնել քաղաքական բարձրագույն պաշտոններ»: |