«Այս իշխանությունը Սերժ Սարգսյանի ու Քոչարյանի հետ համախմբված է». Էդմոն Մարուքյան
![]() 141 Չորեքշաբթի, 23 սեպտեմբերի, 2020 թ., 00:40 «Իշխանությունը Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի հետ համախմբված է բազմաթիվ բաներով, ինչ կիսատ թողած գործ ուներ Սերժ Սարգսյանը, շարունակում են այս իշխանությունները»,- «Ֆակտոր»-ի եթերում ասել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Պատգամավորն իր դիտարկումը մեկնաբանում է այն փաստով, որ այժմ «Իմ քայլը» խմբակցությունում կան նախկին ՀՀԿ-ականներ: «Ես Փաշինյանին կոչ եմ արել ազատվել Սերժ Սարգսյանի երկրորդ էշելոնի կադրերից, Նիկոլ Փաշինյանը ի՞նչ է արել, Սերժ Սարգսյանի երկրորդ էշելոնի կադրերին, բերել է առաջին կադր է դարձրել, տնտեսական բլոկը նայեք, եթե էդ կադրերը տնտեսությունն առաջ տանող լինեին, Սերժ Սարգսյանը կբերեր առաջին պլան, որ տնտեսությունը լավ լիներ ու իրեն չհեռացնեին իշխանությունից»,- ասել է Մարուքյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |