«Եթե տեղը գիտենք, պետք է գնանք, գողանանք, բերե՞նք». Ալեն Սիմոնյան
![]() 144 Հինգշաբթի, 24 սեպտեմբերի, 2020 թ., 23:00 ՔՊ նիստի ավարտից հետո լրագրողները ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանին հարցեր ուղղեցին Միքայել Մինասյանի գտնվելու վայրի վերաբերյալ՝ նշելով, որ ըստ որոշ տեղեկությունների, նա Սոչիում է, անգամ հյուրանոցի հասցե է նշվում, ուստի, ինչպե՞ս է, որ Միքայել Մինասյանը դեռևս ազատության մեջ է: «Այսինքն, ի՞նչ, եթե տեղը գիտենք, մտածում եք, պետք է գնանք, գողանանք, բերե՞նք: Դա իրավական գործընթաց է, եթե անգամ հասցեն ու հեռախոսահամարը հայտնի է, պետք է երկիրը ձերբակալի և հանձնի նրան ՀՀ-ին: Կալանքի հետ կապված որոշումը կայացվել է 2 օր առաջ, և ես նման տեղեկություն չունեմ, որ մեր գործընկերները դիմել են, և մենք մերժում ենք ստացել: Եթե լինում է կալանքի որոշում, դիվանագիտական խողովակներով արդեն գործընթաց է սկսվում: Նման գործողություն, օրինակ, եղավ մեր համաքաղաքացու հարցում, որին վերադարձրեցինք: Խոսքն Ալրաղացի Լյովիկի մասին է»,- ասաց Ա. Սիմոնյանը: |