«Մենք ունենք անքակտելի իրավունք՝ ապրելու մեր հայրենիքում». Հենրիխ Մխիթարյանի գրառումը
![]() 230 Կիրակի, 27 սեպտեմբերի, 2020 թ., 16:10 Հայաստանի ազգային հավաքականի ավագ, իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է արցախա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին։ «Այսօր առավոտյան արթնացել եմ՝ տեղեկանալով ադրբեջանական բանակի զանգվածային հարձակման մասին Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ (դե ֆակտո, անկախ հանրապետություն, որտեղ բնակվում են հայեր): Նրանք թիրախավորել են Ստեփանակերտի և շրջակա տարածքների խաղաղ բնակչությանը: Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը՝ անհապաղ ոտքի կանգնել և աջակցել զինված գործողությունների դադարեցմանը, որոնք ուղղված են տարածաշրջանի խաղաղությանն ու անվտանգությանը։ Մեր երեխաները իրավունք ունեն ապրել խաղաղության պայմաններում, այլ ոչ թե թաքնվել ապաստարաններում: Ես միշտ իմ ազգի կողքին եմ»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մխիթարյանը: |