«Սա ողջ հայության պատերազմն է». Հրանուշ Խառատյան
![]() 213 Կիրակի, 27 սեպտեմբերի, 2020 թ., 20:40 Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պատերազմ է, և սա ողջ հայության պատերազմն է: Պատերազմը սկսել է Ադրբեջանը՝ առանց որևէ կասկածի Թուրքիայի հետ համաձայնեցրած և օգնությամբ, և սա հավաքական «թուրք»-ի պատերազմն է հավաքական հայության դեմ: Արցախը տվյալ դեպքում ընդամենը հավաքական հայության տվյալ պահի խորհրդանիշն է: Սա, ըստ էության, թուրք-հայկական պատերազմ է, որը տարբեր ձևերով շարունակվում է 112 տարի՝ առնվազն 1895-ից: Այս ավելի քան հարյուրամյա պատերազմը ժամանակ առ ժամանակ զսպվել և միաժամանակ խրախուսվել է «Անտանտի կողմից», «ցարական Ռուսաստանի կողմից», «բոլշևիկների կողմից», բայց հայ մարդկանց մտքերում և զգացմունքներում այն դադար չի ունեցել: Փոխվել են ձևերը՝ ֆիզիկականից դիվանագիտականի, գիտականի, հրապարակախոսականի, քաղաքական անձանց սպառնալիքների, քաղաքացիական բնակչության ճնշումների, ուծացումների, տեղահանությունների ևլն: Ծնվել և հասունեցել են նոր սերունդներ՝ նոր պատմական, քաղաքական, վերլուծական, փորձագիտական գիտելիքներով, իսկ վերջին երեսուն տարիներին՝ նաև պատերազմական փորձով: |