Ինչո՞ւ Գլխավոր դատախազությունը ընթացք չի տալիս նախկին պաշտոնյաների դիմումներին. «Ժողովուրդ»
![]() 256 Չորեքշաբթի, 30 սեպտեմբերի, 2020 թ., 08:20 «ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանը, ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանն այս օրերին պատրաստակամություն են հայտնում Հայաստան գալու և իրենց մասնակցությունն ունենալու սահմանի պաշտպանության գործին: Միևնույն ժամանակ նրանք դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ իրենց նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը վերացնելու և Հայաստան անխոչընդոտ վերադառնալու համար: Եվ չնայած Արցախում լարվածության հենց առաջին օրն էր Գլխավոր դատախազություն դիմել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, սակայն մինչև այժմ այդ գերատեսչությունից արձագանք չի եղել, և վերջիններս չեն կարողանում գալ Հայաստան: Ավելին, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը չի պատասխանում անգամ լրատվամիջոցների հարցերին, և «Ժողովուրդ» օրաթերթը չի կարողանում իր հարցի պատասխանը ստանալ գերատեսչությունից»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: |