«Երեք պետություններն էլ սեփական փորձով գիտեն, որ ագրեսորին պատժել է պետք». Միքայել Նահապետյան
Ուրբաթ, 02 հոկտեմբերի, 2020 թ., 05:05
«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Միքայել Նահապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Համանախագահող երկրները երևի լավ չեն պատկերացնում, թե ինչքան դաժան բան է չորս տարին մեկ բոլոր գործերը, անելիքները, երազանքները թողնելն ու պատերազմի մեջ մտնելը։ Լավ չեն պատկերացնում, որովհետև, երբ իրենց նկատմամբ են ագրեսիաներ եղել, իրենք պատժել են դիմացինին ու ապահովել հանցանքի կրկնության բացառումը։ Ոչ մի հանցանք չի կարող անպատիժ մնալ, ու քանի դեռ համանախագահները չեն առաջարկում պատժի մեխանիզմ, խաղաղասիրական կոչերը ոչ այլ ինչ են, քան հաջորդ պատերազմի հրեշին աղավնիներով կերակրելու գործելաոճ։ Այդ երեք պետություններն էլ սեփական փորձով գիտեն, որ ագրեսորին պատժել է պետք, ու դա մեր բնական իրավունքն է և աշխարհի առաջ պարտավորությունը։
Չորս տարի առաջ պատերազմը դադարեցնելիս այս երեք պետությունները պարտավորություն էին վերցրել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմներ ներդնելու ու կրկնությունը բացառելու հարցում։ Չորս տարի նրանք չեն կատարել իրենց պարտավորությունը։ Թող գնան իրենց ժամկետանց պարտավորությունները կատարեն, նոր գան՝ խոսենք»: