«Ճիշտ եք անում, ադրբեջանցիʹ մայրեր, որ պառկում եք մեքենաների տակ». Լալա Մնացականյան
![]() 313 Չորեքշաբթի, 07 հոկտեմբերի, 2020 թ., 05:05 Դերասանուհի Լալա Մնացականյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.«Ճիշտ եք անում, ադրբեջանցի մայրեր, որ պառկում եք մեքենաների տակ, որ չթողնեք ձեր զավակներին պատերազմ տանեն: Ճիշտ եք անում, որ նախօրոք արդեն ողբում եք ձեր զավակների մահը, որովհետև գիտեք, որ հայերը ռազմի դաշտում հզոր են: Հայ կամավորները հերթ են կանգնում, ռազմաճակատ գնալու, որ ԻՐԵՆՑ հողը պաշտպանեն, իսկ ձեր տղաները ձեր փեշերից են կախվում, որովհետև վախենում են, և չեն ուզում Ուրիշի հողի համար զոհվել: Վախը հայ զինվորի հանդեպ այնքան մեծ է, որ մինչև կռվի դաշտ հասնելը նրանք վախից արդեն մեռած են լինում: Դուք այդ վախը կաթի հետ եք նրանց ներարկել: Այո, վախեցե՛ք, և մի թողե՛ք ձեր զավակներին: Մեր զինվորը կռվում է, որովհետև իր հետևում Հայրենիքն է, իսկ ձեր հետևում ոչինչ չկա, դուք գենետիկորեն չգիտեք ինչ է հայրենիքը: Հայրենիք հասկացողությունը ումի՞ց պետք է ձեզ ժառանգություն մնար, ձեր քոչվոր պապերի՞ց: |