«Ուժեղագույն կայսրությունները ոչնչացվել են այն բանից հետո, երբ փորձում էին ոչնչացնել հայերին». Տիգրան Խզմալյան
Հինգշաբթի, 08 հոկտեմբերի, 2020 թ., 17:45
Կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «quote of the day (Ալեքսանդր Բակուլին)
Հետաքրքիր պատմական օրինաչափություն.
1) Մ․թ․ա․ 714 թ - Ասորական կայսրությունը հարձակվեց Հայաստանի վրա և ավերեց այն: Վաթսունչորս տարի անց (մ.թ.ա. 650 թ.) Ասորական կայսրությունը փլուզվեց և ընդմիշտ անհետացավ աշխարհի քարտեզից:
2) 387 թ. - Հռոմեական կայսրությունը դավաճանաբար խաբեց հայերին և ոչնչացնելով Մեծ Հայաստանը ՝ բաժանեց այն իր և Պարթևստանի միջև: Ութ տարի անց (մ.թ. 395 թ.) Հռոմեական կայսրությունը կործանվեց և ընդմիշտ հեռացավ համաշխարհային քաղաքական ասպարեզից:
3) 1045 - Բյուզանդական կայսրությունը դավաճանորեն ոչնչացրեց հայկական Անիի թագավորությունը: Քսանվեց տարի անց (1071 թ.) Բյուզանդիան կորցրեց իր ունեցվածքի 80% -ը, ինչը դարձավ դրա ավարտի սկիզբը և համաշխարհային ասպարեզից ամբողջովին անհետանալու պատճառը:
4) 1605-1795 - Պարսկական կայսրությունը հայերին տեղահանեց Անդրկովկասից՝ ավերելով և արյունահոսելով հայկական քաղաքներն ու գյուղերը՝ բնակեցնելով նրանց մահմեդականներով: 33 տարի անց (1827-28թթ.) Պարսկական կայսրությունը լուրջ ռազմական պարտություններ կրեց և կորցրեց վերահսկողությունը ամբողջ Անդրկովկասի վրա, ինչը Պարսկական կայսրության վերջի սկիզբն էր:
5) 1915 - Օսմանյան կայսրությունը իրականացրեց Հայոց ցեղասպանությունը: Երեք տարի անց (1918 թ.) Օսմանյան կայսրությունը կործանվեց և ընդմիշտ անհետացավ համաշխարհային քաղաքական ասպարեզից:
6) 1903- 1905 թթ. - Ռուսական կայսրությունը, Նիկոլայ II- ի գլխավորությամբ, հալածանքներ սկսեց Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ և կազմակերպեց հայկական ջարդերը Անդրկովկասի քաղաքներում և գյուղերում: Տասներկու տարի անց (1917-ին), Նիկոլայ II- ը կորցրեց իշխանությունը և 1918-ին գնդակահարվեց իր ամբողջ ընտանիքի հետ, Ռուսաստանի կայսրությունը կործանվեց և ընդմիշտ հեռացավ համաշխարհային ասպարեզից:
7) 1988-90 - ԽՍՀՄ-ը սկսեց հակահայկական քաղաքականություն վարել Արցախում՝ կազմակերպելով հայերի արտաքսումը Արցախի գյուղերից («Օղակ» գործողություն) և անգործության մատնվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում հայերի ջարդերի ժամանակ: Մեկ տարի անց (1991 թ.) ԽՍՀՄ-ը փլուզվեց և հեռացավ քաղաքական ասպարեզից:
Հետաքրքիր ցուցակ է՝ աշխարհի ուժեղագույն կայսրությունները ոչնչացվել են այն բանից հետո, երբ փորձում էին ոչնչացնել հայերին: Եվ Հայաստանը շարունակում է ապրել»: