«Թուրքիան գնում է Ադրբեջանում իր ռազմական ներկայությունն օրինականացնելու ճանապարհով». Արման Աբովյան
![]() 472 Ուրբաթ, 09 հոկտեմբերի, 2020 թ., 16:45 ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ինչպես և նշել էինք, Թուրքիան, փաստորեն, գնում է Ադրբեջանում իր ռազմական ներկայությունն օրինականացնելու ճանապարհով: Այն, որ թուրք զինվորականները վաղուց են գտնվում Ադրբեջանում, և հենց իրենք են ղեկավարում ադրբեջանական բանակի գործողություններն Արցախի ուղղությամբ, զինում են ամեն կերպ, օգտագործում են իրենց ավիացիան (F 16), տեղափոխում են ահաբեկիչներ Մերձավոր Արևելքից Հայաստանի և Արցախի դեմ պատերազմի համար, սրանք փաստեր են, որոնց հետ կարող են վիճել միայն ադրբեջանցի կա՛մ այլ վճարված քարոզիչ, կա՛մ էլ պարզապես ապուշը: Այժմ էլ սկսվում է Արցախում թուրքական ներխուժման օրինականացման գործընթացը: Այսպիսով, Թուրքիայի խորհրդարանը շատ ակտիվորեն քննարկում է Ադրբեջանի տարածք իր զորքերի պաշտոնական մուտքի թույլտվության հարցը, իսկ դա, ըստ էության, իրավաբանորեն օրինականացնելու է թուրքական ուժերն արցախյան ճակատում: Այսինքն՝ հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Թուրքիան իրականում փորձում այս պատերազմում ևս իր ռազմական մասնակցության սիրիական մոդելը կիրառել: Իսկ դա ոչ մի դեպքում չի կարելի թույլ տալ»։ |