«Ադրբեջանն արդեն փորձում է Մադրիդյան-Կազանյան փաստաթուղթը պարտադրել Հայաստանին»․ Հ․ Մարտիրոսյան
Շաբաթ, 10 հոկտեմբերի, 2020 թ., 19:20
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հիմա հասկանո՞ւմ ենք ինչ է կատարվում: Եթե ո՛չ շտապ կարդանք Ադրբեջանի ԱԳ հայտարարությունը:
Դա, ի թիվս անցյալի անչափ տխուր արտացոլում և ժառանգություն հանդիսանալու, նաև հրադադարի պայմանավորվածության լիակատար ձախողում է՝ Ադրբեջանի կողմից Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական դերի և կարգավիճակի բացահայտ և հրապարակային նսեմացմամբ:
Միաժամանակ Ադրբեջանը արդեն ռազմական ուժով փորձում է Մադրիդյան-Կազանյան փաստաթուղթը պարտադրել Հայաստանին:
Ադրբեջանն, ակնհայտորեն, իր յուրաքանչյուր քայլը հստակ և շատ մանրակրկիտ է պլանավորել:
Միաժամանակ՝ ամերիկյան ֆինանսական ենթամշակույթում հայտնի՝ Fake it till you make it (կեղծիր և խաբիր՝ մինչև հաջողես կեղծիքն ու խաբածդ իրականություն դարձնել) սցենարով շարունակական հարձակումներ է իրականացնում հատկապես հարավային ուղղությամբ, երբ առանց գրավելու հայտարարում են Հադրութի անկման մասին, հետո հանդիպելով հայկական ուժերի հերոսական դիմադրության՝ այնուամենայնիվ փորձում անընդհատ գրոհներ ապահովել՝ վերջնանպատակին հասնելու հույսով:
Ստեղծված իրավիճակում՝
Կտրուկ, անպատկերացնելի, այո՛, մաքսիմալիստական, հրատապ քայլեր են անհրաժեշտ:
Այդ թվում՝ շտապ, անհետաձգելի ծավալուն ռազմական օգնության հրապարակային, ոչ գաղտնի դիմում Ֆրանսիային, գաղտնի դիմում Սաուդյան Արաբիային և Արաբական Միացյալ Էմիրություններին՝ տրամադրել Հայաստանին ռազմական հապճեպ օգնություն:
Հարվածներ Ադրբեջանի տնտեսական ենթակառուցվածքներին՝ երկրի ողջ տարածքով:
Արցախի կայծակնային վերամիավորում՝ մեկ հայտարարությամբ՝ հիմք ընդունելով ոչ թե Ստալինի կողմից Արցախի՝ որպես ԼՂԻՄ Ադրբեջանի կազմ մտցնելը, այլ՝ ՀՀ Առաջին Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված սուվերեն տարածքի հանդեպ պատմաիրավական արդարության վերահաստատումը:
Այդ նույն հիմքի վրա դիմել ՀԱՊԿ-ին՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության տարածքի Արցախի և նախապատերազմյան ՀՀ-ի Սյունիքի հատվածներում հարձակման ենթարկված ռազմական դաշնակցի՝ տրամադրել ռազմական ամբողջական, մեծածավալ և անհետաձգելի օգնություն՝ առանց որևէ նախապայմանների և առանց խաղաղապահների ներկա կամ հետագա տեղավորման որևէ հնարավորության:
Անհետաձգելի, անպատկերացնելի, անվարանելի, անվեհեր քայլեր են անհրաժեշտ:
Հիմա´, հիմա´, հիմա´»: