«Պրովոկացիան կատարվել է այն հաշվարկով, որ հրադադարից հետո որպես փաստ արձանագրվի»․ ՊՆ ներկայացուցիչ
![]() 313 Շաբաթ, 10 հոկտեմբերի, 2020 թ., 21:15 Հրադադարի հայտարարելուց ժամեր առաջ հետո հակառակորդի գործողությունները սաստկացել են, բայց մեր զինված ուժերը հետ են մղել բոլոր առաջխաղացումները։ Այս պահի դրությամբ հիմնականում պահպանվում է հրադադարը՝ չնայած նրան, որ առանձին տեղերում իրականացվել են պրովակացիաներ և մեր կողմից տրվել են պատասխաններ։ Մասնավորապես, մինչև հրադադարի հայտարարելը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի հետախուզադիվերսիոն ստորաբաժանումներից փոքր խմբեր փորձել են ներթափանցել Հադրութ քաղաք և հրադադարից հետո մեր կողմից չեզոքացվել են այդ խմբերը, ընթացել են ոչ մեծ մասշտաբային մարտեր։ Պրովոկացիան կատարվել է մինչև հրադադարը՝ այն հաշվարկով, որ հրադադարից հետո որպես փաստ արդեն արձանագրված լինի»,- այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտարարեց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Ներկայացնելով կուրուստները, ասաց, որ մարտերի ընթացքում հակառակորդը կեսօրվա դրությամբ երեկվանից տվել է մոտ 200 զոհ, 3 ԱԹՍ, 4 ավտոտեխնիկա և մանր այլ միջոցներ։ |