«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ
Կիրակի, 11 հոկտեմբերի, 2020 թ., 09:30
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս օրերին աշխարհի հայությունը ցույց է տալիս համախմբվածության ուժը։ Այս շարժումը պետք է գրավիչ դարձնել նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչների համար՝ ովքեր դեմ են բռնությանը, կոռուպցիային, ահաբեկչությանը ու ձգտում են արդարության, ազատության և սիրո հաղթանակին։ Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ։ Աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։ Եթե դա չեն անում կառավարություններն ու խորհրդարանները, դա կարող են անել ժողովուրդները, անհատները, կազմակերպությունները: Սա պետք է դառնա այդպիսի անհատներին, ժողովուրդներին, կազմակերպություններին միավորող համաշխարհային շարժում»։
«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ«Արցախը պետք է դառնա համաշխարհային արդարության խորհրդանիշ». վարչապետ