Ովքե՞ր են հայտնվում Ադրբեջանի «սև ցուցակում». «Հրապարակ»
![]() 301 Երեքշաբթի, 13 հոկտեմբերի, 2020 թ., 08:50 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել ՌԴ քաղաքացի, ռազմական լրագրող Սեմյոն Պեգովի՝ WarGonzo նախագծը ստեղծողի դեմ, որն այս օրերին մեր և միջազգային լրատվության համար արժեքավոր տեղեկատվություն է ապահովում։ Լրագրողին մեղադրում են այն բանում, որ նա Լեռնային Ղարաբաղ է մուտք գործել Հայաստանից։ Մարդիկ, ովքեր հայտնվում են Արցախում՝ առանց պաշտոնական Բաքվի թույլտվության, ավտոմատ կերպով համարվում են անցանկալի անձ և ներառվում Ադրբեջանի սև ցուցակում։ Նրանց սպառնում է քրեական պատասխանատվություն։ Պեգովին մեղադրել են ահաբեկչության, պետության դեմ պայքարի հանրային կոչեր անելու և Ադրբեջանի պետական սահմանն անօրինական կերպով խախտելու համար։ Ադրբեջանը պաշտոնական գրություն է ուղարկել Ռուսաստանի համապատասխան կառույցներին՝ իր քաղաքացու դեմ քրեական հետապնդում սկսելու մասին»։ Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում: |