Վարչապետի հետ հանդիպումները հնարավոր է շարունակվեն և մասնակցեն նախկին վարչապետները. «Հրապարակ»
![]() 287 Չորեքշաբթի, 14 հոկտեմբերի, 2020 թ., 08:30 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արտախորհրդարանական ուժերի հանդիպումը կարող է պարբերական բնույթ կրել․ նման տպավորություն է ստացել հանդիպմանը մասնակցած «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայիս ղեկավար Նարինե Դիլբարյանը։ Ավելին, չի բացառվում, որ ընդլայնվի նաև ձևաչափը, և նոր ուժեր ու անհատներ մասնակցեն։ «Ես չգիտեմ՝ ինչ սկզբունքով էր ընտրվել մեր հանդիպման ֆորմատը, բայց առաջարկել եմ ընդլայնել շրջանակը և մասնավորապես հրավիրել նախկին վարչապետերի, որոնք պետական կառավարման ոլորտում և ռազմական իրավիճակներում աշխատելու փորձ ունեն՝ Վազգեն Մանուկյան, Հրանտ Բագրատյան, Արմեն Դարբինյան, թեև վերջինը պատերազմական իրավիճակում չի աշխատել, բայց կառավարման համակարգի փորձ ունի»,- երեկ մեր լրագրողին ասել է Դիլբարյանը՝ տեղեկացնելով նաև, որ Փաշինյանը կարծես թե համաձայնել է առաջարկին»։ Մանրամասները՝ փերթի համարում: |