«Հակառակորդի թիրախներից մեկը Խոդա Աֆարինի ջրամբարն է. լուրջ վնաս կլինի Իրանին». Դ. Բաբայան
![]() 925 Չորեքշաբթի, 14 հոկտեմբերի, 2020 թ., 19:10 ԱՀ նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանն այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ Թուրքիայի կողմից տարածաշրջան բերված ահաբեկիչները թափանցել են ՌԴ՝ հասնելով մինչև Չեչնիա: «Ահաբեկիչների մի մասը տեղակայված է Դաղստաի հետ սահմանին: Չի բացառվում, որ որոշ խմբեր լինեն դաղստանյան անտառներում պատսպարված: Մյուս վտանգավոր զարգացումն այն է, որ թուրք-ադրբեջանա-ահաբեկչական եռամիասնությունը շատ վտանգավոր քայլեր է ձեռնարկում. նրանց կարևոր թիրախներից մեկը վերջին օրերին Արաքս գետի վրա Խոդա Աֆարինի կամուրջի մոտակայքի ջրամբարն է: Սա շատ խոշոր ջրամբար է և կառուցվել է Իրանի ֆինանսական միջոցնրով», - ասաց նա: Բաբայանը հայտնեց, որ հայկական կողմն այժմ թույլ չի տալիս, որ հակառակորդը տիրանա վերոնշյալ օբյեկտին: ԱՀ նախագահի խորհրդականը, սակայն, չի բացառել, որ հակառակորդը կվնասի ջրամբարը՝ լուրջ էկոլոգիական վնաս պատճառելով Իրանին: |