«Ադրբեջանը տեռորիստների հետ իր համագործակցությունը սկսել է դեռ առաջին պատերազմի ժամանակ»․ Վաղարշակ Հարությունյան
![]() 442 Հինգշաբթի, 15 հոկտեմբերի, 2020 թ., 16:00 «Այսօր Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ վարձկաններ չկան Ղարաբաղի հակամարտության գոտում և նույնը կրկնեց Թուրքիայի նախագահը։ Սակայն Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության պետը ներկայացրեց, որ կան այդպիսիք հակամարտության գոտում, ՌԴ նախագահը նույնիսկ ունենալով հեռախոսազրույց Թուրքիայի նախագահի հետ՝ մտավախություն հայտնեց այդ առիթով։ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը նույնպիսի ելույթ ելույթ ունեցավ։ Նույնիսկ ԱՄՆ պետքարտուղարը Թուրքիային մեղադրեց, որ վերջինն Ադրբեջանին ապահովում է նման մարդկանցով․․․ Էլ չեմ ասում Ավստրիան, Հունաստանը։ Կան տեսաերիզներ, ձայնագրություններ և այդքանից հետո փորձում են հերքել։ Ես ուզում եմ վերադառնալ պատմությանը․ Ադրբեջանը տեռորիստների հետ իր համագործակցությունը սկսել է դեռ առաջին պատերազմի ժամանակ՝ 92-94 թվականներին»,- այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Վաղարշակ Հարությունյանը։ |