«Ազգը կանգնեց՝ աշխարհը կնահանջի». Սոս Գիմիշյան
![]() 312 Հինգշաբթի, 15 հոկտեմբերի, 2020 թ., 17:45 «Քրիստոնեա-ժողովրդավարական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ուզում եմ հիշենք, որ 88-ի Ղարաբաղյան շարժման սկզբից առ 91-ի դեկտեմբերը, երբ փլուզվեց Սովետը, մենք պատերազմի բոլոր ճակատներում պարտվում և նահանջում էինք, նույն վարձկաններն ու ահաբեկիչները, կատաղի պատերազմել ու նահանջել ենք և նորից պատերազմել՝ մեր վերահսկողության ներքո մնացել էր Ղարաբաղի կեսից պակասը։ Հետագայում իրավիճակը փոխվեց՝ Հայաստանը քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական համագործակցության շնորհիվ կարողացավ բեկում մտցնել և մենք ոչ միայն վերադարեցինք Ղարաբաղը, այլ ազատագրեցինք նաև հարակից շրջանները։ Այնպես որ, ծանր մարտերում տեղ-տեղ, քիչ թե շատ նահանջել ենք դա հեչ սարսափելի չէ, կարևորը՝ ոչ թե մի ճակատամարտում, այլ պատերազմում հաղթելն է։ Ազգը ապրելու համար, մենք պետք է տրամադրվենք երկար հիբրիդային պատերազմին, ամեն օր լուծելով քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական համագործակցության խնդիրները։ Մտածել ու նորից մտածել, գործել ու կոնկրետ քայլեր կատարել, սփյուռքի օջախներին իրենց երկրներում կոնկրետ խնդիրներ դնել՝ քիչ խոսել, ավելի շատ անել։ Մենք հաստատ կարող ենք լուծել բոլոր խնդիրները՝ ազգը կանգնեց, աշխարհը կնահանջի»։ |