Արցախի ՊԲ-ն հրապարակել է զոհված 19 զինծառայողների անունները
![]() 542 Երկուշաբթի, 19 հոկտեմբերի, 2020 թ., 17:00 Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելու ընթացքում զոհված զինծառայողները. Աբրահամյան Թաթուլ Գագիկի, ծնվ. 2001թ. Բաբայան Ռաֆիկ Արմենի, ծնվ. 2001թ. Սարգսյան Մայիս Կոլյայի, ծնվ. 1991թ. Պահեստազորային Պողոսյան Արտեմ Հենրիկի, ծնվ. 1982թ. Պահեստազորային Հակոբյան Արեգ Աշոտի, ծնվ. 1977թ. Պահեստազորային Անտոնյան Արտյոմ Վլադիմիրի, ծնվ. 1978թ. Մելիքյան Նարեկ Սարգսի, ծնվ. 1995թ. Նազարյան Տիգրան Սամվելի, ծնվ. 2001թ. Մարուքյան Էդուարդ Գևորգի, ծնվ. 2001թ. Հաջիկյան Էրիկ Սարգսի, ծնվ. 2001թ. Մանթաշյան Հակոբ Արսենի, ծնվ. 2001թ. Հարությունյան Տիգրան Ժորայի, ծնվ. 1999թ. Հարությունյան Մառլեն Արտուշի, ծնվ. 1999թ. Խաչատրյան Հայկ Գագիկի, ծնվ. 1986թ. Քեշիշյան Արտյոմ Վազգենի, ծնվ. 1991թ. Պահեստազորային Ղազարյան Արթուր Նորայրի, ծնվ. 1976թ. Խաչատրյան Հովհաննես Արշավիրի, ծնվ. 1983թ. Սարգսյան Արտյոմ Նորիկի, ծնվ. 1981թ. Զաքարյան Սեդրակ Արևշատի, ծնվ. 1980թ. |