«Մինսկի խմբի ուղեղը մահացել է». Թուքիայի խորհրդարանի նախագահը վիրավորել է համանախագահներին
![]() 527 Երեքշաբթի, 20 հոկտեմբերի, 2020 թ., 23:10 Պատվիրակությամբ Բաքվում գտնվող՝ Թուրքիայի մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Մուսթաֆա Շենթոփը ելույթ է ունեցել Ադրբեջանի խորհրդարանում և բազում մեղադրանքներ հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ Մեղադրական ակնարկներ է հնչեցրել նաև, իր ձևակերպմամբ, «Հայաստանին թև ու թիկունք եղողներին»՝ շեշտելով. «Նրանք պետք է կանգնեցնեն այս վտանգավոր խաղը։ Եթե Հայաստանին շարունակեն աջակցություն տրամադրել, ապա այն կսպառնա Կովկասի բոլոր երկրներին»։ Շենթոփը պախարակել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքները, գրում է Ermenihaber-ը: «ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի ու Ֆրանսիայի համանախագահությամբ գործող Մինսկի խումբը հարցը լուծելու փոխարեն անլուծելիության է դատապարտել: Մինսկի խումբը հարցը լուծելու համար մինչև այժմ իրական կամք չի ցուցաբերել»: Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահը չի խուսափել նույնիսկ ամենախիստ ձևակերպումներից,մասնավորապես ասելով. «Մինսկի խմբի ուղեղը մահացել է»: |