«Սա 1908-ի Երիտթուրքական հեղափոխության բացառիկ նկար է». Վահե Թորոսյան
![]() 950 Երկուշաբթի, 26 հոկտեմբերի, 2020 թ., 04:10 Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Վահե Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սա բացառիկ նկար է 1908 թվականի Երիտթուրքական հեղափոխության օրերին, երբ հայերը խանդավառված ազատության, հավասարության, եղբայրության կեղծ կարգախոսներով՝ ողջունում էին սիոնա-երիտթուրքական հեղափոխությունը։ Ավելորդ է նշել, որ նրանք չարաչար սխալվեցին։ Սա՝ հատուկ այն մարդկանց համար, ովքեր կոչ են անում անհապաղ բանակցել թուրքերի հետ։ Հատուկ այն մարդկանց համար, ովքեր համատեղ գրքեր ու հակահայ չափորոշիչներ են գրել թուրքերի հետ։ Հատուկ այն մարդկանց համար, ովքեր փորձել են թուրքի թշնամական կերպարը տրանսֆորմացիայի ենթարկել։ Հատուկ այն մարդկանց համար, ովքեր դեռ հույս ունեն, որ թուրքը կարող է հայի հետ խաղաղ գոյակցել։ Հատուկ այն մարդկանց համար, ովքեր պատմություն չգիտեն կամ դասեր չեն քաղում դրանից»։ |