«Հայկական բանակին մի նշանակալի հաղթանակ է պետք, որ ապացուցի իր մարտունակությունը». Սուրեն Սահակյան
![]() 319 Հինգշաբթի, 29 հոկտեմբերի, 2020 թ., 04:10 «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միջազգային հանրությունը նենց բան ա, որ շատ դժկամությամբ ա հարաբերությունները պահում պոտենցիալ պարտվող կողմի հետ ու ձգտում ա հարաբերությունները չփչացնել պոտենցիալ հաղթողի հետ։ Սա՝ նվազագույնը։ Հայկական բանակին օրերս մի նշանակալի հաղթանակ ա պետք, որ ապացուցի իր մարտունակությունը։ Մենք դրա համար ամեն ինչ ունենք՝ զենք, զորք։ Մնում ա կամքը։ Ու տարօրինակ իրավիճակ ա ստեղծվել, երբ քաղաքական կամքը կա, բայց զորքի շրջանում կասկածներ մտցնողներ էլ կան (գնահատական չտամ)։ Ուրեմն էդ հաջողությունը պետք ա ոչ միայն միջազգային հանրության շրջանում կշիռը պահպանելու, շահավետ դիրքեր ունենալու համար, այլ նաև էդ սերմանած կասկածը ոչնչացնելու համար։ Դա նաև զորքին այլ տրամադրություն կհաղորդի, բացի կյանքի գնով պաշտպանվողի հոգեբանությունը։ Վերջինս շատ փխրուն ա, ինչքան էլ որ վեհ ա։ Մեր բանակը սովոր ա հաջողությունների ու, հուսամ, էդ հաջողությունները երկար սպասեցնել չեն տա: Վարչապետի նշած փլուզող ուժի հակահարվածը շատ կարևոր ա հիմա»։ |