«Սա է այս պատերազմի ամենամեծ հանելուկը». Կարպիս Փաշոյան
![]() 319 Չորեքշաբթի, 11 նոյեմբերի, 2020 թ., 15:30 Հրապարակախոս Կարպիս Փաշոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բոլորը քննարկում են Շուշիի անկման առեղծվածը, բայց ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում իմ համոզմամբ շատ ավելի կարևոր փաստի վրա, որն է՝ Հադրութից Շուշի ադրբեջանական զորքի ռազմարշավը։ Սա է այս պատերազմի ամենամեծ հանելուկը և հետագայում քննիչ հանձնաժողովը հենց այս անհասկանալի արշավը պետք է առաջին հերթին ուսումնասիրման առարկա դարձնի։ Նայեք քարտեզին կամ էլ հարցրեք ցանկացած զինվորականի ու ռազմական փորձագետի։ Այդ ուղղությամբ Շուշիի պաշարումը գրեթե բոլորի համար անհնարին մի ձեռնարկ էր թվում, նույնիսկ՝ արկածախնդրություն, քանի որ տրամաբանության համաձայն հայկական բանակը, հրետանին և մոտոհրաձգային ստորաբաժանումները դժվար անցանելի անտառներում ու ձորերում կարող էին և պետք է ջարդեին թշնամուն։ Նիկոլ Փաշինյանը հենց այս հարցերին պետք է պատասխանի, այլ ոչ թե...»: |