Սասուն Միքայելյանը հայտարարություն է տարածել
![]() 483 Հինգշաբթի, 12 նոյեմբերի, 2020 թ., 20:05 ՀՀ ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանը հայտարարություն է տարածել․ այն ներկայացնում ենք ամբողջությամբ։ «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ երկրապահ ջոկատներն առաջիններից էին, որ կրեցին հայրենիքի սահմանների պաշտպանության, երկրի անվտանգության ապահովման ծանր պատասխանատվությունը: Իրենց ուսերին տանելով պատերազմի մեծ բաժինը, երկրապահ կամավորականները, կանոնավոր բանակի բացակայության պայմաններում, կանգնեցին հայրենի հողի պաշտպանության դիրքերում և հաղթական փառքով պսակեցին 90-ականների պարտադրված այդ պատերազմը՝ ԵԿՄ հավերժ նախագահ, Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի գլխավորությամբ ազատագրելով ամբողջ Արցախ աշխարհը: Խոնարհվում եմ որդեկորույս մայրերի առջև: Հպարտանում եմ Ձեզանով, Ձեր քաջ զավակներով: Մենք այս օրերին տեսանք, թե ինչ սերունդ եք դուք դաստիարակել՝ քաջ, անվախ և, որ ամենակարևորն է՝ հայրենասեր: Մենք դեռ պատերազմի մեջ ենք, պահպանե՛ք հանգստություն: Եթե տրվենք քաղաքական սադրանքների մենք ավելի մեծ կորուստների առջև կկանգնենք: Մենք ուժեղ ենք, մենք անպարտ ենք, երբ միասնական ենք: Խնդրում և պահանջում եմ, եկե՛ք լինենք միասնական, լինենք մի բռունցք, ամեն ինչ դեռ առջևում է: «Տաճարի սյունը, որքան էլ կարծր ու սրբաշատ լինի, առանց ամուր հիմքի չի կարող գմբեթ պահել իր վրա…»,-Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան: Եկեք դառնանք մեր պետության ամուր հիմքերն ու հենասյունը: Մեր պատերազմը դեռ չի ավարտվել: Փա՛ռք Հայաստանի Հանրապետությանը, |