«Քաշաթաղն ու Քարվաճառը պահելու ենք առաջին փուլով». Վահագն Ավագյան
![]() 696 Ուրբաթ, 13 նոյեմբերի, 2020 թ., 01:50 «Սասնա ծռեր» կուսակցության մամուլի խոսնակ Վահագն Ավագյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ոստիկանությունում և ԱԱԾ-ում բացարձակ բարոյալքված իրավիճակ էր։ Ծառայողները վախեցած, կոտրված և ապագային անորոշ նայող հայացքներ ունեն։ Մեզնից փորձում էին իմանալ, թե ինչ է լինելու։ Հրապարակային ագրեսիվությանը չխաբնվեք ժողովուրդ։ Դա բեմադրվում է մարդկանց վախեցնելու և երկրի հանձնումը ավարտին հասցնելու համար։ Քաշաթաղն ու Քարվաճառը պահելու ենք առաջին փուլով։ Նիկոլը պետք է հեռանա, և ինչքան արագ, այնքան լավ։ Մեր այսօրվա ակցիան «Ռոսիյա մեկի» անորոշ, վախվորած և հուսահատ եթերային քննարկմանն է «արժանացել»՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի և Նժդեհի միջեւ անուղակի զուգահեռներով։ Ռուսական զորքերը Հայաստանում արժանացել են արհամարհանքի և ցավով հայտնաբերել են, որ «փրկչի» պատմուճան իրենց հագին տեսնող չկա այստեղ։ Հայությունը շուտով ձորերն է նետելու իր տարածքների հաշվին առևտուր անողներին։ Պետք է ակտիվ լինենք և ցույց տանք Ռուսաստանին մեր վերաբերմունքը»։ |