«Անելիքները, որոնք պետք է ձեռնարկվեն անհապաղ». Հայկ Այվազյան
![]() 369 Երկուշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2020 թ., 03:30 Տեսչական մարմինների բարեփոխման խմբի նախկին ղեկավար Հայկ Այվազյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Նիկոլն այլևս վերջացել է, առնվազն այն նիկոլը, որին դարձրինք վարչապետ։ Հիմա անելիքները, որոնք պետք է ձեռնարկվեն անհապաղ։ Ամեն ուշացրած րոպեն ավելի է մոտեցնում մեզ նոր արհավիրքների։ 1․ Անհապաղ, ԱԺ արտահերթ նիստով պաշտոնանկ անել գործող վարչապետին և ընտրել նոր անցումային վարչապետ։ Ըստ իս, միակ կամ գրեթե միակ թեկնածուն Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է։ Նա միակն է, ով ընդունակ է այս օրհասական պահին ստանձնել Հայաստանի կոմից բանակցային գործընթացը։ 2․ Լայն քննարկումների միջոցով անհապաղ ձևավորվում է անցումային համաձայնության կառավարություն՝ ներառելով եղած քաղաքական ուժերից ներկայացուցիչներ։ 3․ Անցումային կառավարությունը գործում է առավելագույնը մեկ տարի և երաշխավորում է արտահերթ ընտրությունների ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան անցկացումը։ Մնացածը մանրուքներ են։ Հ․Գ․ |