Անկարայի նկրտումներն ավելացել են․ «Հայաստանի Հանրապետություն»
![]() 331 Չորեքշաբթի, 18 նոյեմբերի, 2020 թ., 08:40 «Թուրքիայի խորհրդարանի (մեջլիս) քննարկմանը և հաստատմանն է ներկայացվել օրինագիծ, որը երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին կարող է արտոնություն վերապահել Ադրբեջան զորակազմ ուղարկելու հարցում: Արցախի Հանրապետության մի շարք շրջաններ միջազգային հանրության կողմից համարվում են ադրբեջանական տարածք, հետևաբար, եթե Ադրբեջանը տալիս է իր համաձայնությունը, ապա որևէ միջազգային նորմով չի արգելվում թուրքական բանակի ներկայությունն այդ տարածքներում, բացի ԼՂԻՄ-ից, որի մի մասն այսօր գտվում է նրանց հսկողության տակ։ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի հետ զրույցում այդ մասին նշեց ռազմական փորձագետ Արթուր Եղիազարյանը՝ հավելելով, որ շտապողականություն պետք չէ ցուցաբերել, բայց մի բան պետք է հստակ գիտակցել, որ պատերազմը չի ավարտվել, անգամ բուն բանակցային գործընթացը չի սկսվել»,- գրում է թերթը: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում: |