«Բանակն օգտագործվելու է ներքաղաքական ճղճիմ նպատակների համար». Նարեկ Սամսոնյան
Չորեքշաբթի, 18 նոյեմբերի, 2020 թ., 13:15
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Դավաճանի հրամանով կանոնավոր բանակն օգտագործվելու է ներքաղաքական ճղճիմ նպատակների համար:
Ըստ տեղեկությունների՝ այսօր ի աջակցություն Դավաճանի կազմակերպվող «հանրահավաքին» մասնակցելու համար ՀՀ տարբեր զորամասերից հրապարակ են բերվելու կանոնավոր բանակի ժամկետային զինծառայողներ: Մասնավորապես խոսակցություններ են գնում, որ Լուսակերտի գնդից 6-8 ավտոբուսով զինվորներ են տեղափոխվել Երևան այդ պատճառով: Սա հերթական դավաճանական հանցագործությունն է, որի համար պատասխանատվության են ենթարկվելու բոլորը՝ հոգեխանգարված Դավաճանից մինչև քավության նոխազի ճանապարհը բռնած տոնոյան դավիթ ու ԳՇ պետ:
ԱԱԾ և ՀՀ Ոստիկանություն հետո չասեք «մենք չգիտեինք, չէինք կարող ոչինչ անել» ու նմանատիպ կռուտիտներ. սա չկասեցնելու համար դուք էլ եք պատասխան տալու»: