«Կներեք մեզ, ժողովո՛ւրդ ջան». Էդուարդ Շարմազանով
![]() 336 Չորեքշաբթի, 18 նոյեմբերի, 2020 թ., 19:55 «Ովքեր այս պայքարը ներկայացնում են որպես հների իշխանության համար պայքար, լկտիաբար ստում են»,- այսօր՝ ընդդիմադիր ուժերի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: Նա ելույթի ընթացքում հայտնեց, որ իրենց կուսակցությունն ունեցել է «բազմաթիվ սխալներ»: «Այո՛, ես ունեցել եմ բազմաթիվ սխալներ...: Սիրելի ժողովուրդ, մեր սխալներով, թերություններով հանդերձ, մեր, միգուցե, մեղքերով հանդերձ, իմ, միգուցե, մեծամտությամբ հանդերձ, ձեզնից շատերը, մեր ժողովուրդը դժգոհ է եղել մեր կառավարումից: Ես՝ որպես առաքելական մարդ, որպես քրիստոնյա, ինչպես 2018 թվականի հունիսին ԱԺ-ի ամբիոնից, այնպես էլ հիմա ասում եմ՝ կներեք մեզ, ժողովուրդ ջան, կներեք մեր սխալների համար: Ես այսօր կանգնած եմ այս հրապարակում պարզ ճակատով, որովհետև դավաճան չեմ, որովհետև Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ 4 օրում կանգնեցվել է պատերազմն իմ թիմակիցների կողմից, որովհետև էն ժամանակ Ալիևն էր բողոքում, որ իրեն ճնշում են ճանաչել Արցախի անկախությունը»,- ասաց Շարմազանովը: |