«Փաշինյանը ձախողակ է. նա ի վիճակի չէ պաշտպանել հայ ժողովրդի շահերը». Իշխան Սաղաթելյան
![]() 596 Ուրբաթ, 20 նոյեմբերի, 2020 թ., 23:05 «Մենք չենք ասում, որ եկանք իշխանության, Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալուց հետո նոր իշխանությունը պետք է նոր պատերազմ հայտարարի կամ չեղարկի այդ պայամանագիրը, բայց մենք գտնում ենք, որ կան բազմաթիվ հնարավորություններ բանակցությունների միջոցով ստեղծված իրավիճակում ունենալ ավելի հայանպաստ լուծումներ»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել է ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը: Դիտարկմանը, թե Կրեմլը հայտարարել է, որ եռակողմ հայտարարության ցանկացած կետի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել նոր պատերազմի, ուստի ոչ մի կետ հնարավոր չէ փոխել, Սաղաթելյանն ասել է. «Ենթադրվում է, որ այս եռակողմ հայտարարությունից հետո գոյություն ունեն բազմաթիվ այլ բանակցություններ, և մենք գտնում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, որն անկարող է, ձախողակ է և ծնկի է եկել թշնամու առջև, ի վիճակի չէ պաշտպանել հայ ժողովրդի շահերը: Հենց դրանով է պայմանավորված մեր փողոց իջնելը և իշխանափոխության պահանջը»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |