Պուտինն օրենք է ստորագրել առանց արտահանման մաքսատուրքի Հայաստան նավթային խեժի մատակարարումը նախատեսող արձանագրության վավերացման մասին
Երկուշաբթի, 23 նոյեմբերի, 2020 թ., 20:15
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է դաշնային օրենք «Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ադամանդների մատակարարման գործում Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև 2013թ․-ի դեկտեմբերի 2-ին կնքված համագործակցության համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ արձանագրության վավերացման մասին»։
Դաշնային օրենքը Պետական Դումայի կողմից ընդունվել էր 2020թ․-ի նոյեմբերի 11-ին, իսկ Դաշնային խորհրդի կողմից հաստատվել էր 2020թ․-ի նոյեմբերի 18-ին:
Ավելի վաղ Պուտինն օրենք էր ստորագրել Հայաստան ռուսական նավթամթերքի արտահանման պարզեցման մասին համաձայնագրի արձանագրության վավերացման մասին՝ չեղարկելով ժամանակավոր պարբերական մաքսային հայտարարագրումը Ռուսաստանից Հայաստան 95-ից պակաս օկտանային թվով ավտոմոբիլային բենզին, դիզելային վառելիք, ռեակտիվ վառելիք, ջեռուցման մազութ, նավթային հեղուկ պարաֆինի արտահանման համար: