«Հայաստանի երիտասարդությունը ցույց տվեց, որ Հայաստանն ունի ապագա, և մենք այդ ժողովրդին չպետք է երկրորդ անգամ լքենք». Ստեֆան Ռավիեր
![]() 261 Չորեքշաբթի, 25 նոյեմբերի, 2020 թ., 21:05 «Գորիսի հիվանդանոցում իմ աչքերով տեսա ընդամենը 20 տարեկան վիրավոր երեխա զինվորների, որոնք ցանկանում էին հետ վերադառնալ ռազմաճակատ»,- այսօր՝ Ֆրանսիայի Սենատում Արցախի անկախությունը ճանաչելու բանաձևի քննարկման ժամանակ ասաց Սենատոր Ստեֆան Ռավիերը Սենատորն իր ելույթի ժամանակ մեջբերեց Գարեգին Նժդեհի հայտնի խոսքերը. «Նժդեհն ասում էր՝ եթե ուզում ես քո ժողովրդի ապագան տեսնել, նայի՛ր իր երիտասարդությանը: Հայաստանի երիտասարդությունը ցույց տվեց, որ Հայաստանն ունի ապագա, և մենք այդ ժողովրդին չպետք է երկրորդ անգամ լքենք Ցեղասպանության սարսափից 105 տարի անց: Արժանապատիվ լինենք և արդարացնենք հայերի վստահությունը»,- եզրափակելով իր խոսքն ասաց Ռավիերը: |